Navigation
Home Page

Governor Information

Governing Body Details November 2017

Governing Body Details November 2017 1

Pecuniary Interests Feb 2018

Pecuniary Interests Feb 2018 1
Governor Body Information November 2017

NAME

CATEGORY

APPOINTED BY

TERM OF OFFICE (no of years and date)

COMMITTEE MEMBERSHIP

RESPONSIBILITIES

VOTING RIGHTS

(if Associate Member)

Anthony Cheung

Foundation

Diocese of Portsmouth

4

08.07.2018

Curriculum Committee

Finance & Personnel, Buildings, Health & Safety Committee

Admissions Committee

HT Review Panel

Health & Safety

Chair of Curriculum Committee

 

Donal Collins

Foundation

Diocese of Portsmouth

4

05.11.2021

Finance & Personnel, Buildings, Health & Safety Committee

 

 

 

Sandra Dugan

Foundation

Diocese of Portsmouth

4

05.11.2021

Curriculum Committee

 

 

 

Fr Pio Idowu

Foundation

Diocese of Portsmouth

4

23.04.2021

Curriculum Committee

 

 

 

 

Stephen O’Donnell

Staff

Staff

4

22.07.2020

Curriculum Committee

 

 

Douglas Savege

Foundation

Diocese of Portsmouth

4

05.11.2021

Finance & Personnel, Buildings, Health & Safety Committee

 

 

 

Penny Sherborne

Headteacher

 

 

 

Finance & Personnel, Buildings, Health & Safety Committee

Curriculum Committee

Admissions Committee

Pay Committee

Data Working Group

 

 

Giovanna Roberts

Parent

Parents

4

01.06.2019

Curriculum Committee

Admissions Committee

Pay Committee

HT Review Panel

SEN Governor

English Governor

 

Carmen Tweed

Local Authority

Local Authority

4

18.06.2021

Finance & Personnel, Buildings, Health & Safety Committee

Appeals Panel

HT Review Panel

Chair of Governors

Building Fund Manager

Development & Training Gov Chair of FPBH&S Committee

 

 

continued

NAME

CATEGORY

APPOINTED BY

TERM OF OFFICE (no of years and date)

COMMITTEE MEMBERSHIP

RESPONSIBILITIES

VOTING RIGHTS

(if Associate Member)

Jayne Pavitt

Associate

Governing Body

4

12.09.2021

 

 

None

Vacancy

Foundation

Diocese of Portsmouth

4

 

 

 

 

Vacancy

Foundation

Diocese of Portsmouth

4

 

 

 

 

Vacancy

Parent

Parents

 

4

 

 

 

 

 

Former Governors (2016-17, 2017-18)

 

End date

 

 

 

Jean Watson

Foundation

Diocese of Portsmouth

4

22.10.2017

 

 

 

Kelly Munro

 

Parent

Parents

4

04.10.2017

 

 

 

Joseph O’Gorman

Foundation

Diocese of Portsmouth

4

24.05.2017

 

 

 

Fr John Chandler

Foundation

Diocese of Portsmouth

4

13.03.2017

 

 

 

Ursula D’Arcy

Foundation

Diocese of Portsmouth

4

10.11.2016

 

 

 

Byju Mani

 

Foundation

Diocese of Portsmouth

4

10.08.2016

 

 

 

Pecuniary Interests November 2017

NAME

NAME OF BUSINESS

Including:

- governor elsewhere (include school name)

- related/married to member of staff (include staff name)

- employed at school

NATURE OF BUSINESS

NATURE OF INTEREST

DATE OF APPOINTMENT or ACQUISITION

DATE OF CESSATION OF INTEREST

DATE OF ENTRY

Anthony Cheung

Nil

 

 

 

 

 

Donal Collins

Highlands GP Practice

Fareham & Gosport Alliance

FACE Ltd

Fareham & Gosport Vanguard Site

Medical treatment

Medical treatment

Medical treatment

Medical treatment

Partner

Chair

Director

Chair

1995

2014

2008

2014

 

 

Sandra Dugan

Nil

 

 

 

 

 

Fr Pio Idowu

Nil

 

 

 

 

 

Stephen O’Donnell

Employed at the school

 

 

Sept 2014

 

 

Giovanna Roberts

G&M Roberts

Building

Financial

Sept 2014

 

 

Douglas Savege

Parish Finance Committee, St Mary’s Church, Gosport

Church

Finance Committee member

 

 

 

Penny Sherborne

Employed at the school

 

 

Sept 2017

 

 

Carmen Tweed

Nil

 

 

 

 

 

Jayne Pavitt

Nil

 

 

 

 

 

                       
Governor Attendance Record For the Academic Year: 2016-17                  
                           
  Full Governing Body Curriculum Committee Finance Committee Buildings Committee  
Name No Mtgs Attended Attend % No Mtgs Attended Attend % No Mtgs Attended Attend % No Mtgs Attended Attend %  
Anthony Cheung 6 6 100 3 2 67       2 2    
Helen Cook (Associate) 4 4 100       4 4 100 1 1 100 Left GB May 2017
John Chandler 3 1 33                   Resigned Mar 2017
Ursula D'Arcy 1 1 100                   Resigned Nov 2016
Fr Pio Idowu 2 1 50                   Started Apr 2017
Joe O'Gorman 4 4 100       3 3 100       Resigned May 2017
Kelly Munro 6 3 50                    
Stephen O'Donnell 6 6 100 3 2 67              
Jayne Pavitt 4 4 100 2 2 100 3 3 100 2 2 100 Started Jan 2017
Giovanna Roberts 6 6 100 3 2 67              
Lyndon Strong 2 2 100 1 1 100 1 1 100       Left Dec 2016
Carmen Tweed 6 6 100       4 4 100 2 2 100  
Jean Watson 6 6 100 3 3 100 3 3 100 2 2 100  
Top